Spawanie aluminium i nierdzewki metodą TIG — na czym polega?

Aluminium i stal nierdzewna to materiały, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie i motoryzacji. Dzięki swoim właściwościom i odporności na korozję, stanowią podstawowy element konstrukcji zewnętrznych, narażonych na działanie deszczu i wilgoci. Za antykorozyjność nierdzewki odpowiada dodatek chromu do stopu stali, a to wymaga użycia specjalistycznych metod obróbki. Do spawania nierdzewki wykorzystuje się profesjonalne urządzenia, takie jak migomat i tig. Na czym polega ten proces?

Spawanie TIGiem

TIG to jedna z najpopularniejszych technik wykorzystywanych do spawania nierdzewki i aluminium, gdyż pozwala na szeroki zakres pracy. Spawanie Tigiem przeprowadza się za pomocą urządzenia połączonego do elektrody wolframowej w otoczeniu helu lub argonu. Podczas pracy wykorzystywany jest łuk elektryczny, który topi obrabiany materiał, łącząc ze sobą powierzchnię. Podczas spawania Tigiem nie jest konieczne wykorzystywanie dodatkowych katalizatorów, które powodują łączenie materiałów, gdyż wystarczy proces topnienia powierzchni. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się do spawania nierdzewki, miedzi, aluminium i innych wysokostopowych stali. Do najważniejszych zalet obróbki stali i spawania aluminium TIG można zaliczyć:

  • wysoka jakość spoiny,
  • duża precyzja,
  • możliwość zastosowania do większości rodzajów stopów,
  • łatwe manewrowanie łukiem spoinowym,
  • czysta praca i brak rozprysków.

Spawanie Tigiem można wykorzystać zarówno do łączenia arkuszy blach, jak i grubych rur, dlatego metoda ta uważana jest za najbardziej uniwersalną i wydajną.

Spawanie Migomatem

Drugą najczęściej wykorzystywaną metodą do spawania nierdzewki, jest użycie migomatu. Działanie tego urządzenia jest podobne do użycia Tiga, jednak wymaga podania drutu elektrodowego, aby połączyć ze sobą spoiny. Spawanie aluminium migomatem polega na wykorzystaniu elektrody topliwej w osłonie gazu oraz ciągłym podawaniem drutu rozgrzanego w wysokiej temperaturze, który ma za zadanie połączyć ze sobą obrabiane elementy. Spawanie nieerdzewki migomatem wykazuje wiele zalet, między innymi:

  • duża wydajność,
  • uniwersalność wykorzystania,
  • wysoka jakość spoin,
  • niskie koszty obsługi,
  • precyzyjne łączenia.

Spawanie migomatem znajdzie zastosowanie w przypadku większości rodzajów stali, głównie aluminium, nisko i wysokostopowe stale, miedź. Migomat wykorzystuje się do łączenia ze sobą konstrukcji stalowych, rurociągów części samochodowych i blach.

Spawanie aluminium – Warszawa

Posiadamy dostęp do wyspecjalizowanych urządzeń, dlatego oferujemy spawanie nierdzewki różnymi metodami. Sprzęt i technikę dobieramy do rodzaju stali i efektu, jak ma być uzyskany, co pozwala uzyskać oczekiwany wynik. Oferujemy spawanie aluminium w Warszawie i podejmujemy się nawet nietypowych zleceń, wymagających niestandardowego podejścia. Wykonujemy spawanie tigiem i migomatem, uzyskując wysokiej jakości spoiny niewymagające dalszej obróbki.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Przeczytaj politykę prywatności.Akceptuję