Obróbka CNC – co to jest?

Obecnie przedsiębiorstwa przemysłowe inwestują w coraz doskonalsze maszyny, które umożliwiają optymalizację procesów zachodzących w zakładzie. Szczególny rozwój technologiczny da się zauważyć w branży obróbki metali, gdyż wymusza ona coraz bardziej precyzyjne metody opracowywania metalu. Jedną z najbardziej wydajnych technik jest obróbka CNC, która znajduje zastosowanie w wielu branżach.

Na czym polega obróbka metali CNC?

Chociaż maszyny CNC i obróbka skrawaniem jest znana już od dawna, to obecnie stosuje się nowoczesne metody poprawiające skuteczność tej techniki. Obróbka skrawaniem polega na ścinaniu wierzchniej warstwy obrabianego elementu, aby nadać mu pożądany kształt oraz zmienić jego właściwości. Do tego celu używa się nowoczesnych maszyn sterowanych komputerowo, dzięki czemu cały proces jest całkowicie zautomatyzowany. Ogranicza to pracę ludzkich rąk, skraca czas potrzebny na obróbkę metalu oraz pozwala uzyskać precyzyjne efekty ścięcia.

Zalety obróbki skrawaniem

Oczekiwania i wymagania rynku stają się coraz bardziej wygórowane, ze względu na rozwój technologiczny widoczny w wielu aspektach życia. Obróbka CNC jako metoda, która łączy w sobie tradycję i nowoczesność jest w niektórych przypadkach niezastąpiona. Obróbka metali wykorzystywana jest w wielu branżach, często wymagających precyzyjnego przygotowania części, które służą do produkcji maszyn rolniczych, podzespołów samochodowych czy procesów realizowanych w zakładach produkcyjnych. 
Wśród najbardziej znaczących zalet obróbki CNC można wymienić:

  • Oszczędność – chodzi tu o ograniczenie czasu obróbki metalu, ale także kosztów procesu. Wykorzystanie w pełni zautomatyzowanych maszyn sterowanych za pomocą komputera umożliwia uzyskanie precyzyjnego efektu o dużej powtarzalności. To ogranicza zużycie materiału, gdyż w przypadku obróbki manualnej nie zawsze efekt był zadowalający a projekt dokładnie odwzorowany.
  • Uniwersalność – obróbka skrawaniem wykorzystywana jest nie tylko w przypadku metalu, ale również innych elementów z tworzyw sztucznych. Dodatkowo można pracować zarówno na niewielkich częściach wymagających precyzyjnego skrawania, jak również na dużych arkuszach blachy.
  • Różne metody obróbki – w zależności od modelu urządzenia oraz jego zaprogramowania, obróbka metalu nie ogranicza się tylko do skrawania. Równie dobrze może zostać wykorzystane frezowanie CNC, cięcie CNC czy szlifowanie w zależności od efektu jaki chce się uzyskać oraz rodzaju obrabianego materiału.

Obróbka metali z wykorzystaniem CNC to najbardziej wydajny proces, który znalazł zastosowanie w wielu branżach. Pozwala ograniczać koszty związane z produkcją, dlatego skrawanie można spotkać nie tylko w przemyśle, ale także przy wykonywaniu mebli, części samochodowych czy elementów dekoracji wnętrz. Obróbka CNC mimo szybkiego tempa nie wpływa na jakość oraz efekt końcowy opracowywanego materiału, gdyż na bieżąco kontrolowana jest przez w pełni zautomatyzowany komputer.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Przeczytaj politykę prywatności.Akceptuję