Branża usług obróbki metali rozwija się w zadziwiającym tempie. Jeszcze do niedawna były one świadczone przy użyciu tradycyjnych metod, które mimo dużej wydajności, nie zawsze radziły sobie z każdym typem blach. Obecnie od firm zajmujących się cięciem metali oczekuje się nie tylko precyzji, ale także powtarzalności. Z tego względu coraz większym zainteresowaniem, w przeciwieństwie do innych metod, cieszy się laserowe cięcie blach.
Na czym polega cięcie laserem?
Wśród nowoczesnych metod obróbki tokarskiej najwięcej uznania zyskała technika laserowego cięcia blach. Do tego zadania wykorzystuje się specjalne maszyny wyposażone w wiązkę lasera, które są w stanie wykonać precyzyjne cięcie na powierzchni arkusza blachy o różnych parametrach. Najlepsze efekty zauważa się w przypadku metalu o grubości do 30 mm, jednak wszystko zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania urządzenia. Cięcie laserem odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, dlatego umożliwia precyzyjną obróbkę z idealną powtarzalnością. Takie właściwości wymagane są w wielu sektorach przemysłu, jak na przykład w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej czy wnętrzarskiej.
Zalety laserowego cięcia blach
W przeciwieństwie do innych metod obróbki tokarskiej, laserowe cięcie blach wykazuje dużo zalet. Korzyści można się doszukiwać nie tylko w czasie i kosztach takich usług, ale także jakości efektu końcowego.
Do najważniejszych zalet naszej usługi cięcia laserem należą:
- wydajność procesów – dzięki użyciu skoncentrowanej wiązki lasera, blacha podlega szybkiej obróbce. W krótkim czasie można uzyskać nawet skomplikowane wzory na arkuszu, a element jest od razu gotowy do użycia, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
- Idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, co pozwala na dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, trudne do uzyskania efekty można w 100 procentach odtworzyć na kolejnym materiale.
- Redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, można ograniczyć koszty związane ze stratą materiału. Laser wytwarza cienką wiązkę, która zapewnia dokładne cięcie, nie uszkadzając przy tym pozostałej części materiału (dzięki temu można go ponownie wykorzystać).
- Uniwersalność – usługi tokarskie przy użyciu wiązki lasera można realizować w przypadku większości materiałów. Do laserowego cięcia nadaje się metal, aluminium, stopy metalu, a nawet szkło. Ze względu na dużą precyzję cięcia, laser znalazł zastosowanie w wielu branżach.
Cięcie laserem to jednak z najnowocześniejszych metod obróbki, która wraz z rozwojem technologicznym jest stale udoskonalana. Ze względu na dobre parametry i możliwości wykorzystania można przyjąć, że laserowe cięcie blach wkrótce wyprze z rynku mniej wydajne, tradycyjne metody obróbki metalu.
Wady laserowego cięcia
Wad takiej metody można się jedynie doszukiwać w kwestiach ekonomicznych. Wyspecjalizowane maszyny do wycinania leserem w Warszawie sporo kosztują, mimo że można liczyć na szybki zwrot inwestycji. Problemem też jest brak specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje do świadczenia usług tokarskich przy użyciu nowoczesnego sprzętu do cięcia laserowego.