Toczenie CNC to popularny proces sterowany komputerowo polegający na obrabianiu materiałów do pożądanego kształtu. Dzieje się to za sprawą wprawionych w ruch noży tokarskich, które ruszając się, skrawają powierzchnię materiału i usuwają jego nadmiar. Do tego procesu wykorzystuje się nowoczesne tokarki, wprawiające w ruch obrabiany element, podczas gry ostre noże ruszają się w ruchu prostolinijnym. Poznaj lepiej zasady, na jakich odbywa się toczenie CNC.
Co można toczyć?
Toczenie jest procesem skierowanym do różnych elementów i materiałów. Z powodzeniem można realizować prace na stali, poliamidzie, aluminium, drewnie i mosiądzu. Kształtowanie części odbywa się zatem łatwo i wygodnie, wymaga oczywiście kontroli operatora, ale i tak postępuje bardzo sprawnie, szybciej niż gdyby robić to całkowicie ręcznie.
W wyniku toczenia powstaje wiele potrzebnych części maszyn, urządzeń, pojazdów. Niemal wszystko, co ma kształt kolisty (walce, stożki, pierścienie, śruby, podkładki) może zostać wykonane na tokarce.
W jakich branżach sprawdza się toczenie?
Z uwagi na ilość i różnorodność materiałów, które można poddawać toczeniu, z tego procesu chętnie korzystają firmy działające w różnych branżach. Jest wśród nich zwłaszcza automotive, czyli szeroko pojęty sektor motoryzacyjny. Wykwalifikowane w nim przedsiębiorstwa potrzebują wysoce powtarzalnych części, które będą w pełni kompatybilne z pozostałymi podzespołami. Muszą być zarazem wydajne i solidne. Stałe, a nawet rosnące zapotrzebowanie na części zastępcze sprawia, że linie produkcyjne pracują z pełną mocną.
Inną branżą jest rolnictwo, gdzie widzimy rosnące zainteresowanie nowymi technologiami i inwestycje w sprzęty oraz narzędzia. Metalowe komponenty do maszyn rolniczych wymagające stałych przeglądów i okresowych wymian, nic dziwnego, że postępująca automatyzacja wymusza zwiększenie oraz przyspieszenie produkcji. Z pomocą przychodzą m.in. tokarki CNC, dzięki którym można bardziej wydajnie planować procesy.
Toczenie a inne procesy CNC
Toczenie jest jednym z procesów CNC, który polega na nadawaniu elementom pożądanych kształtów. Niekiedy widać różnice między toczeniem a frezowaniem, bo obydwa polegają na skrawaniu materiału i pozbywaniu się go (np. w postaci wiórów czy opiłków). Jednak są pewne zasadnicze różnice, chociażby w tym, jak zachowuje się obrabiany materiał. Podczas frezowania pozostaje nieruchomy – pracę wykonują ostre noże skrawające. Natomiast w toczeniu to materiał wiruje, a noże są nieruchome.
W efekcie toczenia można uzyskać kształty o zaokrąglonych krawędziach, głównie walce, kule i stożki. Frezowanie zazwyczaj (choć nie zawsze) ogranicza się do obrabiania powierzchni płaskich.