Na czym polega szlifowanie metali?

Szlifowanie to popularna metoda obróbki różnych materiałów, pozwalająca uzyskać pożądany typ powierzchni. Szlifowanie stosuje się zarówno w wytwarzaniu urządzeń i ich elementów, w pracach wykończeniowych jak i produkcji dekoracji i ozdób. Z tego powodu szlifowanie może być realizowane na mnóstwo sposobów dopasowanych do potrzeb konkretnej powierzchni. W tym artykule skupiamy się na szlifowaniu metali – podpowiadamy jak wygląda ten proces, jakie ma znaczenie dla obróbki metali oraz jakie możliwości niesie zastosowanie szlifowania.

Szlifowanie metali – najważniejsze korzyści

Szlifowanie metali stosuje się przede wszystkim w celu uzyskania gładkiej powierzchni, usunięcia z niej chropowatych, odstających fragmentów oraz nadanie kształtów zgodnych z projektem. Szlifowanie jest też sposobem na usunięcie potencjalnych defektów powstałych albo w trakcie nieprawidłowo zrealizowanej produkcji, albo w toku eksploatacji urządzeń.

Ponadto szlifowanie pozwala usunąć plamy rdzy, przebarwienia powstałe pod wpływem kontaktu z promieniami UV, chemikaliami lub innymi oddziaływaniami. Szlifowanie przeprowadza się także w celach konserwacyjnych oraz dla zabezpieczania powierzchni metalowej.

Jak wykonuje się szlifowanie metali?

Niezbędnym urządzeniem jest szlifierka, do której dołączamy odpowiedni element ścierający. Ściernice mogą zostać wykonane z rozmaitych materiałów – korundu, diamentu, węglika krzemu, boru – połączonych spoiwem gumowym, żywicznym lub innym.

W trakcie pracy, szlifierka powoduje ruch ściernicy, która usuwa wszelkie zabrudzenia i frakcje odstające od powierzchni metalu. Kluczowy jest wybór twardości ściernicy, która powinna zostać dopasowana zarówno do wymogu metalu, stopnia jego eksploatacji, pożądanego efektu oraz czasu pracy, jaki możemy na to zadanie przeznaczyć.

Szlifowanie metali w zależności od kształtów

Szlifowanie metalu można realizować na różne sposoby, w zależności od kształtu obrabianego elementu. W przypadku metalowych wałków, mamy do wyboru dwie główne metody – wzdłużną lub poprzeczną. W pierwszym przypadku ściernica przesuwa się wzdłuż wałka, w drugim – jest przesuwana prostopadle do niego. Ponadto istnieją rzadziej stosowane metody kłowe i bezkłowe szlifowania wałków, również pozwalające na skuteczne wygładzenie powierzchni.

Szlifowanie metalowych płaszczyzn jest realizowane na dwa sposoby. Metoda obwodowa wykorzystuje ściernicę tarczową, a uzyskane za jej pomocą rezultaty są bardzo zadowalające. Zajmuje jednak więcej czasu i jest pracochłonna. Metoda druga nazywana jest czołową – stosowana jest przy użyciu ściernicy garnkowej lub walcowej. Jest bardzo wydajna, szybka i łatwa w realizacji, jednak mniej dokładna niż metoda obwodowa.

Szlifowanie może też dotyczyć otworów i kształtów. W pierwszym przypadku stosujemy metody polegające na wprawianiu ściernicy i obrabianego elementu w ruchy posuwowy i obrotowy. Jest to rozwiązanie pozwalające na obróbkę różnych średnic i głębokości. Szlifowanie kształtowe pozwala natomiast odwzorować kształt i rozmiar ściernicy w obrabianym materiale. Jest to rozwiązanie stosowane m.in. w tworzeniu gwintów, uzębień, kół.