Cięcie blachy może przebiegać na kilka sposobów. Konieczne będzie wykorzystanie w tym celu specjalistycznych sprzętów, które pozwolą swobodnie modelować materiał. Do zastosowanie samodzielnego stosuje się nożyce ręczne lub elektryczne. Do bardziej zaawansowanych zadań warto sięgać po piły taśmowe, wycinarki plazmowe lub urządzenia laserowe. Najważniejsze jest, by w czasie cięcia przestrzegać zasad bezpieczeństwa, stosować urządzenia w sposób precyzyjny i z umiarem, a przede wszystkim – by wykonanie całego zadania dokładnie zaplanować.
Nożyce do cięcia blachy
Nożyce ręczne to urządzenia manualne, idealne do rozcinania arkuszy niezbyt grubej blachy. Narzędzia te nie są szczególnie ciężkie, ani trudne w obsłudze. Pozwalają na bezproblemową kontrolę całego procesu oraz swobodne wprowadzanie poprawek na bieżąco, w czasie wykonywania zadania. Istnieje wiele ich typów – między innymi nożyce ręczne kątowe, precyzyjne, narożne (idealne do wycinania naroży); znajdziemy także wersje dedykowane dla osób praworęcznych i leworęcznych. Najważniejszą ich cechą użytkową jest typ ostrza oraz długość dźwigni; ta ostatnia ma wpływ na ilość siły wymaganej do użytkowania nożyc (im dłuższa jest dźwignia, tym nożyce są łatwiejsze w obsłudze). Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest także ich niska cena.
Alternatywą są nożyce elektryczne, dedykowane do rozcinania grubszych arkuszy blachy. Nazywane są także niblerami. Nie nagrzewają się w czasie pracy, dzięki czemu nie odkształcają rozcinanych powłok blachy. Nie emitują także iskier oraz nie wydzielają szkodliwych substancji. Dostępne modele mogą różnić się między innymi sposobem zasilania (nożyce akumulatorowe lub podpinane do sieci). Najczęstszym miejscem ich wykorzystania są prywatne warsztaty oraz place budowy.
Bardziej wymagające cięcie blachy
Nie wszystkie zadania można przeprowadzić korzystając ze standardowych nożyc manualnych. Dlatego niekiedy konieczna jest pomoc pił taśmowych, wycinarek plazmowych lub urządzeń laserowych. Są wykorzystywane do najbardziej wymagających projektów i zadań.
Piły taśmowe wyposażone są w brzeszczot naciągnięty na koła obrotowe. Do cięcia blachy należy dobrać brzeszczot o odpowiednim uzębieniu oraz wykonany z dedykowanych do tego zadania materiałów. Oczywiście powinien być twardszy niż metal, które będzie za jego pomocą modelowany. Rozwiązanie to może być stosowne do różnych typów blach, w tym także o dużej grubości.
Wycinarki plazmowe, nazywane też wypalarkami CNC, doskonale radzą sobie z rozcinaniem blachy na dowolne kształty. Ich zastosowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i przygotowania, niemniej przebiega dość automatycznie. Arkusze blachy umieszcza się na płaskim blacie roboczym, a następnie programuje urządzenie do wykonania cięcia. Gwarantuje to wysoki poziom precyzji oraz minimalizuje ryzyko popełnienie błędu.
Najbardziej zaawansowane są wycinarki laserowe. Pozwalają na przecięcie blachy w maksymalnie precyzyjny sposób, przy minimalnym (często niezauważalnym) zniekształceniu brzegów materiału. Są stosowane przede wszystkim do pracy z arkuszami grubej blachy, a także do realizacji projektów szczególnie wymagających. Za ich pomocą tworzy się elementy blaszane dedykowane do stosowania w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, budowlanym, a także w sprzętach AGD, RTV, urządzeniach elektronicznych. Wycinarki mogą stosować różne typy laserów, np. CO2, gazowe, światłowodowe.