Co to jest cięcie CNC i gdzie się je wykorzystuje?

Cięcie CNC to w ostatnich latach niezwykle popularny proces obróbki metali. Tak można najszybciej scharakteryzować komputerowe sterowanie, które gwarantuje wysoką precyzję w odwzorowywaniu stworzonych projektów. Doskonałe zwłaszcza w produkcji seryjnej cięcie, frezowanie, gięcie pozwala przyspieszyć realizację zadań, czyniąc każdy z detali identycznym do poprzedniego. Zobacz, czym charakteryzuje się CNC.

Na czym polega obróbka CNC?

CNC to proces cięcia laserowego sterowany komputerowo. Ta metoda obróbki cieszy się dużą popularnością z uwagi na przystępność i szeroki zakres zastosowań. Nie jest przesadą nazwanie CNC procesem uniwersalnym, wykorzystywanym w produkcji i usługach, m.in. do spawania, znakowania czy drążenia materiałów.

CNC to sterowany komputerowo proces obróbki metali, który odzwierciedla przygotowany i wgrany projekt, bardzo dokładnie odwzorowując jego niuanse. Computerized Numerical Control, czyli ścisłe połączenie między komputerem, a frezarką pozwala na sterowanie procesem i kontrolowanie jego przebiegu oraz bieżące korygowanie w razie niezadowolenia z efektów.

Przebieg procesu CNC

Projektowanie detali przeznaczonych do obróbki odbywa się w programie CAD lub CAM. Następnie jest on przetwarzany na język obsługiwany przez maszynę i operator planuje zadanie. Jego przebieg zależy od tego, jak duży i skomplikowany jest projekt. Rusza produkcja seryjna, a operator wie, kiedy nastąpi zakończenie produkcji. W procesie CNC nierzadko powstają także prototypy.  

Jakie funkcje pełni maszyna CNC?

Nowoczesne maszyny CNC nie bez powodu są nazywane wielofunkcyjnymi. Z uwagi na swoją konstrukcję i kompleksowe wyposażenie sprawnie realizują zadania zarezerwowane dla strugarek, dłutownic, frezarek, wiertarek czy tokarek. Najpopularniejsze procesy to:

  • toczenie CNC,
  • gięcie,
  • cięcie,
  • frezowanie.

W zależności od potrzeb, można też zapytać usługodawcę o dostępność innych procesów. Zazwyczaj zakłady działają w kompleksowym zakresie i oferują wsparcie przy różnych metodach obróbki metali.

Zastosowanie obróbki CNC w przemyśle

Z uwagi na wszystkie wyżej wymienione zalety, jak również inne, zastosowanie obróbki CNC jest dzisiaj szeroko wykorzystywane. Produkcja i usługi sterowane komputerowo znajdują zastosowanie w takich branżach jak:

  • motoryzacyjna – produkcja elementów silników, wałków, osi, bloków, głowic, przekładni, kół zębatych,
  • lotnictwo,
  • energetyka,
  • przemysł ciężki,
  • metalurgia,
  • mechanika,
  • ślusarstwo.

To oczywiście tylko przykładowe sektory gospodarki, które korzystają z dobrodziejstw procesów CNC. Jest ich znacznie więcej, bo CNC to nie tylko cięcie czy gięcie metalu, ale też innych materiałów, np. tworzyw sztucznych.

Zalety procesów CNC

Procesy CNC pozwalają na zastąpienie pracy rąk ludzkich maszynami, co czyni obróbkę metalu szybszą, wygodniejszą, szerzej dostępną. Ogólnie poleca się korzystanie z procesów sterowanych numerycznie w sytuacji, gdy zależy nam na utrzymaniu dobrego tempa prac oraz wysokiej powtarzalności otrzymanych detali (pod kątem cech, rozmiarów).